آشنایی با بلوتوث ۵

0

آشنایی با بلوتوث ۵

 

 

آشنایی با بلوتوث 5

 

 

بلوتوث ۵ نسخه جدید بلوتوث میباشد که به تازگی معرفی شده است. این نسخه جدید سرعتی ۲ برابر بیشتر از نسخه قبلی خود دارد و از ویژگی های جدید نیز پشتیبانی میکند.

 

در ادامه با بلوتوث ۵ بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

در نسخه‌ های قبلی بلوتوث برای ارسال اطلاعات بین دو دستگاه باید حتما این دو دستگاه با یکدیگر جفت یا به اصطلاح Pair میشدند. اما در بلوتوث ۵ این ویژگی به لطف Advertising Packets مقداری تغییر کرده‌ است. این پکت‌ها به درگاه بلوتوث اجازه میدهد تا اطلاعات محدود شده‌ای را به دستگاه‌هایی که با یکدیگر جفت نیستند نیز ارسال کند. به این ترتیب دستگاه‌هایی که با هدف استفاده از اینترنت اشیا ساخته‌ شده‌اند با استفاده از بلوتوث ۵ راحت تر به یکدیگر متصل میشوند.

مارک پاول مدیر اجرایی Bluetooth Special Interest Group بر این باور است که بلوتوث نسخه ۵ تجربه کاربران در تبادل اطلاعات را تغییر میدهد. به گفته وی افزایش گستره دسترسی بلوتوث ۵ باعث میشود تجهیزات هوشمند اینترنت اشیا با یکدیگر در پهنای بیشتری ارتباط برقرار کنند. از طرف دیگر سرعت بیشتر بلوتوث ۵ نیز کمک میکند تا دستگاه‌ ها و تجهیزات به راحتی از طریق بلوتوث آپدیت‌ های نرم‌افزاری جدید را دریافت کنند.

با استفاده از بلوتوث نسخه ۵ میتوان ایستگاه‌ هایی را برای دریافت موقعیت تجهیزات ایجاد کرد، این ایستگاه‌ ها در قالب هاب‌ های بلوتوث عمل میکنند و باعث میشوند تجهیزات هوشمند در محیط نسبت به یکدیگر تعامل بهتری داشته باشند. انجمن Bluetooth Special Interest بر این باور است که تا سال میلادی ۲۰۲۰ حدود ۳۷۱ میلیون ایستگاه بلوتوث ۵ در کشورهای پیشرفته نصب شده باشد.

البته ظاهرا بلوتوث ۵ هنوز آماده روانه شدن به بازار نیست و انتظار میرود تا در اواخر سال یا اوایل سال آینده شاهد به خدمت گرفتن این فناوری در تجهیزات هوشمند باشیم.

 

 

سایر مقالات مربوط به بلوتوث

پاسخ دهید