در حال مرور : دانلود آهنگ جدید

آهنگ جدید موسیقی چیست؟

عده‌ای که فقط از منظر علم هرازگاهی نیم‌نگاهی به آهنگ می‌اندازند، سعی می‌کنند بسیار دقیق و علمی پاسخی ارائه دهند، جوابی مثل موسیقی چیزی نیست به جز توالی یک‌سری امواج صوتی.خوب شاید آن‌ها به این شیوه پاسخگویی‌شان افتخار کنند و بگویند این حساب‌شده‌ترین پاسخی است که می‌شد به این سؤال داد، ام‍ّا اگر تنها به این فرضیه تکیه کنیم یا حتی بخواهیم آن را بپذیریم پس باید بگوییم صدایی که از کشیده‌ شدن ناخن روی تخته‌سیاه حاصل می‌شود یا صداهای گوش‌خراشی که از دستگاه‌های حفر معابر به وجود می‌آیند، همگی اصوات موسیقی‌اند، هرچه که باشد آن‌ها هم متشکل از توالی یک‌سری امواج صوتی‌اند!

اکثریت آشنایی دارند که دنیای موسیقی آهنگ فقط محدود به دنیای انسان‌ها نیست.

بسیاری از حیوانات مثل پرندگان و وال‌ها در روابط خود، برای برقراری ارتباط با یکدیگر یا حتی جذب جنس مخالف خود اصواتی موسیقایی تولید می‌کنند. ام‍ّا می‌دانیم در دنیای انسان‌ها موسیقی به این منظور خاص تولید نمی‌شود، گرچه به کار بردن افعالی چون تولید شدن یا ساختن در مبحث موسیقی درست مثل این است که قصد داریم به کمک تعدادی وسیلة به‌خصوص مثلاً چوب و میخ و چکش چیزی شبیه به میز یا صندلی تولید کرده یا بسازیم، به کار بردن این افعال در این مورد به‌خصوص شاید ناپسند یا نادرست باشد ام‍ّا حداقل توجه ما را به نکته‌ای خاص جلب می‌کند، اینکه موسیقی تولید شدنی یا ساختنی نیست، اساساً چیزی است که از درون انسان‌ها برمی‌خیزد و چون رگ و چهرة درون هر انسانی با دیگری متفاوت است و از جایی‌که فکر‌ِ انسان بازتابی از درونش است پس همیشه جواب‌های موافق و مخالف و متفاوت دربارة موسیقی وجود دارند.

ما عقیده داریم به هر گوشه‌ای از زندگی که نگاه کنیم موسیقی را می‌بینیم.

در هر صورت، جدا از این موضوع که بعضی آثار موسیقی برای عده‌ای قابل‌ِ درک و برای عده‌ای غیر قابل درک‌اند، در نهایت همة موسیقی‌ها قدرت‌ِ ایجاد تأثیر و اعمال نفوذ بر احساسات افراد را دارند، هرچند به گونه‌ای متفاوت و این خاصیت موسیقی است. شاید به این خاطر شوپنهاور می‌گفت: «همة هنرها می‌خواهند به موسیقی برسند.» موسیقی نه‌تنها فکر و روح ما که جسم‌ِ ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌تواند جسم ما را برای مبارزه با سرسختانه‌ترین موانع‌ِ موجود آماده سازد، می‌تواند قدرت قوت قلب هر انسانی را تقویت کند، می‌تواند او را به آرامش برساند و می‌تواند رضایت را به او هدیه کند. موسیقی از عمق وجود هر انسان و از روح او سرچشمه می‌گیرد و شاید به این خاطر بسیاری از مردم، بدون موسیقی، خودشان را فاقد چیزی حیاتی می‌دانند؛ چیزی ‌که می‌تواند قدرت‌ِ تکاپو و احساس زندگی به آن‌ها ببخشد. پس بهتر نیست برای اینکه به جواب سؤالمان «موسیقی چیست؟» برسیم یا بتوانیم جوابی برای آن پیدا کنیم، سراغ علم و فلسفه نرویم؟! موسیقی فقط به روح ما تعلق دارد. روح ما همان‌جایی است که موسیقی به آن تعلق دارد.

تعاریف گذشتگان از موسیقی

پیشینیان آهنگ را چنین تعریف کرده‌اند: معرفت الحان و آنچه التیام الحان بدان بود و بدان کامل شود. ارسطو موسیقی را یکی از شاخه‌های ریاضی می‌دانسته و فیلسوفان اسلامی نیز این نظر را پذیرفته‌اند، همانند ابن سینا که در بخش ریاضی کتاب شفا از موسیقی نام برده‌است ولی از آنجا که همه ویژگی‌های موسیقی مانند ریاضی مسلم و غیرقابل تغییر نیست، بلکه ذوق و قریحهٔ سازنده و نوازنده هم در آن دخالت تام دارد، آن را هنر نیز می‌دانند. در هر صورت موسیقی امروز دانش و هنری گسترده‌است که دارای بخش‌های گوناگون و تخصّصی می‌باشد. صدا در صورتی موسیقی نامیده می‌شود که بتواند پیوند میان اذهان ایجاد کند و مرزی از جنس انتزاع آن را محدود نکند.

افلاطون: موسیقی یک ناموس اخلاقی است که روح به جهانیان، و بال به تفکر و جهش به تصور، و ربایش به غم و شادی و حیات به همه چیز می‌بخشد.

ارسطو: موسیقی حکمتی است که نفوس بشر از اظهار آن در قالب الفاظ عاجز است بنابراین آن را در قالب اصوات ظاهر می‌سازد.

ابونصر فارابی: موسیقی علم شناسایی الحان است و شامل دو علم است؛ علم موسیقی عملی و علم موسیقی نظری.

ابوعلی سینا: موسیقی علمی است ریاضی که در آن از چگونگی نغمه‌ها از نظر ملایمت و سازگاری، و چگونگی زمان‌های بین نغمه‌ها بحث می‌شود.

افلاطون: موسیقی روح انسان را مناسب و هماهنگ می‌کند و استعداد پذیرش عدالت را در وی برمی‌انگیزد.

بتهوون: موسیقی مظهری است عالی‌تر از هر علم و فلسفه‌ای. موسیقی هنر زبان دل و روح بشر و عالی‌ترین تجلی قریحهٔ انسانی است.

بتهوون: آنجا که سخن از گفتن بازمی‌ماند موسیقی آغاز می‌شود.

لئوپددوفن: ریشه موسیقی به عهد کهن ارتباط دارد. درواقع همان روزی که انسان توانست برای نخستین بار خوشی‌ها ورنج‌های خود را با صدا نمایش دهد، مبدأ موسیقی به شمار می‌آید.

روح‌الله خالقی: موسیقی صنعت ترکیب اصوات است به طوری که برای انسان خوشایند باشد. ابن خردادبه (به نقل از یحیی بن خالدبن برمک): موسیقی آن است که تو را شاد کند و برقصاند و بگریاند و اندوهگین کند و جز آن هر چه باشد رنج و بلاست.

نیچه: زندگی بدون موسیقی اشتباهی بزرگ بوده است

تقسیم‌بندی موسیقی

آهنگ به روشهای بسیاری تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس دورهٔ هنری پیدایش موسیقی گریگورین موسیقی دوره باروک موسیقی کلاسیک موسیقی مدرن بر اساس ساختار آوا شناسی کوانتو تونیک (موسیقی دارای نت‌های جداگانه مشخص با فاصله موسیقیایی) استریم تونیک (موسیقی بدون فواصل – موسیقی دارای نتهای پیوسته) بر اساس ساختار گامها گام کروماتیک گام دیاتونیک بر اساس تعداد نت‌ها در گام: پنتاتونیک یا پنج صدایی (مانند موسیقی ژاپن) مونوتونیک یا تک صدایی (مانند برخی سازهای تک‌نت همچون برخی شیپورهای نظامی و یا سوت‌سوتک) هگزاتونیک از دیدگاه ضرباهنگ موسیقی بی‌ضرب – آن است که دارای وزنی آشکار نباشد که نمونهٔ آن برخی آوازهای موسیقی ایرانی هستند. موسیقی آهنگین یا رِنگ (Rhythmic) به موسیقی‌هایی گفته می‌شود که دارای وزن باشد مانند آهنگ‌هایی که برای رقص ساخته شده باشد؛ پیش درآمد، مارش و غیره. لارگو (خیلی آرام و آهسته) آداجیو (آهسته) پرستو (خیلی تند) آلگرو (تند) آندانته (معمولی) آلگرتو از دیدگاه ناحیه پیدایش موسیقی بومی موسیقی نواحی موسیقی شرقی موسیقی غربی موسیقی ایرانی موسیقی عربی موسیقی فلامنکو موسیقی کانتری (و بسیاری نواحی دیگر) از دیدگاه خاستگاه معنایی-کلامی و جایگاه اجتماعی موسیقی مذهبی موسیقی آیینی (به عنوان مثال موسیقی عرفانی و یا موسیقی صوفی گری موسیقی عروسی و یا عزا) موسیقی پاپ موسیقی راک موسیقی رپ موسیقی کودک نوحه خوانی تواشیح از لحاظ اولویت کلام یا ساز موسیقی کلامی موسیقی بی‌کلام از دیدگاه کاربردی موسیقی درمانی مانند موسیقی زار جنوب ایران و یا موسیقی‌های مخصوص آرامش و مدیتیشن آهنگ رقص آهنگ فیلم آهنگ نظامی (مارشه) از لحاظ سازبندی (ارکستراسیون) و آوایی آهنگ تک سازی (Solo) آهنگ سمفونیک آهنگ اپرا دو نوازی (دوئت) سه نوازی (تریو) چهارنوازی (کوارتت) آهنگ تلفیقی (فیوژن) آهنگ ضربی آهنگ آرشه‌ای (مانند کوارتت زهی، گروه سازهای بادی) آهنگ آوایی (وکال) – مانند آثار ارکستر آوازی تهران و یا گروه کر کلسیا بر پایه فرم آهنگ سونات سمفونی پرلود (پبش درآمد) مینوئت پیشنوا (اُورتور) کنسرتو لایتموتیف یا نغمه معرف (leitmotiv به معنی نغمهٔ راهبر یا شاخص)

انواع موسیقی

موضوع بعدی که مطرح می شود انواع آهنگ است. از آنجایی که موسیقی انواع و اقسام بسیار زیادی دارد سعی خواهیم کرد در درس های بعدی بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. دسته بندی های موسیقی از لحاظ مختلف مثل نوع نگرش، ناحیه، دوره های هنری و … تشکیل شده اند. تاثیرات موسیقی: یکی از مهمترین نکات در مورد موسیقی تاثیرات آن بر روی انسان و حتی حیوانات است که این موضوع موجب شده است که علم موسیقی شکل گرفته و به تحقیق و بررسی اثرات آن بر روی اعصاب و روان بپردازد. ما در دروس خاص با این موضوع به مرور مباحث مفیدی را مطرح خواهیم نمود. سعی کنید با وب سایت مجاز موزیک همراه باشید تا این آموزش های خاص و بسیار مفید که با کمک اساتید برتر دانشگاه های ایران تهیه می شوند را از دست ندهید. موسیقی در ادیان: موسیقی در ادیان مختلف حتی قرآن مطرح شده است و برخی از حالات آن در برخی از ادیان حرام اعلام شده است که بحث تخصصی مذهبی بوده و وب سایت ما در این موضوع وارد نخواهد شد. البته با ترتیل خواندن یعنی آهنگین خواندن قرآن در خود آن سفارش شده است. آیه “وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلاً”، آیه ۴ سوره مزمل می باشد.

از سایت چیز دانلود به صورت رایگان دانلود نمایید.

همچنین میتوانید از قسمتهای زیر دیگر موضوعات را برای دانلود انتخاب نمایید : >> اخبار سینما و موسیقی>> دانلود انیمیشن >> دانلود بازی >> دانلود سریال >> دانلود فیلم >> دانلود کتاب >> دانلود نرم افزار

1 2 3 340